Xtra-klasa jest wirtualnym menadżerem piłkarskim napisanym przez gracza dla graczy. Xtra-klasą kierują proste i przejrzyste zasady. Oto one…

 1. Xtra-klasa była, jest i będzie całkowicie darmowa. Interesuje nas tylko gra, nie chcemy Twojej kasy.
 2. Jeden gracz może założyć dowolnie wiele drużyn.
  W odróżnieniu od innych menadżerów, w których narzuca się limity tworzonych drużyn oraz żąda szmalu za każdą kolejną założoną drużynę, w Xtra-klasie nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o liczbę zakładanych drużyn.
 3. Nie ma organiczenia liczby kupowanych zawodników. Jedynym limitem jest wirtualny budżet. Każdy menadżer ma na starcie do dyspozycji wirtualny budżet w wysokości 11,4 miliona euro. W innych komercyjnych menadżerach obowiązuje limit - dokładnie piętnastu zawodników.
 4. Budżet początkowy jest obliczany przed rozpoczęciem sezonu zimowego/wiosennego jako mediana wartości drużyn Ekstraklasy S.A i zaokrąglony do pierwszego miejsca po przecinku. Jedynym i oficjalnym źródłem danych do obliczenia wymienionej mediany jest strona Transfermarkt.pl.
 5. Dany zespół może posiadać maksymalnie 3 zawodników z tego samego klubu.
 6. Kasus Dąbrowskiego, Czerwińskiego, Piątka, etc… czyli co się dzieje, gdy zawodnik zmieni klub a jego przejście spowoduje przekroczenie maksymalnej liczby 3 zawodników z jednego klubu.
  W innych wirtualnych menadżerach nie przyznaje się punktów całej drużynie… Xtra-klasą kieruje jednak zdrowy rozsądek.
  W takim wypadku po prostu punkty zawodnika, który swoją zmianą klubu, spowodował przekroczenie limitu, nie będą wliczane do punktacji drużyny.
  Inni zawodnicy punktują jak gdyby nigdy nic, przecież koniec końców nie są oni niczemu winni.
 7. Aby dorobek drużyny był zaliczony w danej kolejce, co najmniej 7 zawodników (w tym jeden bramkarz oraz jeden zawodnik młodzieżowy Ⓜ) musi zostać zgłoszonych do gry w podstawowym składzie. Twoja drużyna może się w związku z tym składać na przykład tylko z najdroższych 7 zawodników. Jeśli jednak w podstawowym składzie będzie ich mniej niż 7, to tak jak w rzeczywistości, gdy drużyna zostaje ukarana walkowerem, tak i w Xtra-klasie zespół nie zdobywa punktów.
 8. Na ławce rezerwowych może znaleźć się maksymalnie 9 zawodników, czyli tak jak w rzeczywistych rozgrywkach piłkarskiej Ekstraklasy.
 9. Zawodnicy, którzy nie zmieszczą się w pierwszym składzie ani na ławce rezerwowych, trafiają do tak zwanej głębokiej rezerwy. Punkty zawodników głębokiej rezerwy w danej kolejce nie są brane pod uwagę przy obliczaniu punktacji drużyny w tejże.
 10. Zastępowanie zawodników z pierwszego składu przez graczy z ławki rezerwowych: Jeśli któryś z zawodników podstawowego składu nie zagrał w danej kolejce, to może go zastąpić gracz z ławki rezerwowych, o ile występuje on na takiej samej pozycji, tzn. obrońca zastępuje obrońcę, pomocnik pomocnika, napastnik napastnika a bramkarz bramkarza. W przypadku, gdy na ławce rezerwowych znajduje się więcej niż jeden gracz z danej pozycji, to punktuje zawodnik rezerwowy z największą liczbą punktów.
  Na przykład w pierwszym składzie nie zagrał obrońca a na ławce jest trzech rezerwowych na tej pozycji z 1, 2 i 10 punktami. W takim wypadku obrońcę zastępuje gracz rezerwowy, który wywalczył 10 punktów. Kolejność ustawienia zawodników na ławce rezerwowych znana z innych menadżerów nie ma tutaj żadnego znaczenia.
 11. Zawodnik młodzieżowy Ⓜ, który nie zagrał w dane kolejce, może być zastąpiony z ławki rezerwowych zawodnikiem, który młodzieżowcem nie jest (ten punkt regulaminu może zmienić się w następnych edycjach).
 12. Możliwe jest dokonywanie zmian w czasie trwania kolejki. Tego nie ma w żadnym innym menadżerze!
  Jeśli klub zawodnika, którego chcesz sprzedać lub kupić w czasie trwania kolejki, nie rozegrał jeszcze meczu w danej kolejce, to możesz takiego zawodnika kupić bądź sprzedać w czasie trwania kolejki.
  Niemożliwa jest sprzedaż lub kupno zawodnika, jeśli jego klub właśnie rozgrywa bądź już rozegrał mecz w danej kolejce!
  Daje to więcej możliwości oraz zwiększa grywalność, ponieważ tak jak prawdziwy trener może szafować składem w czasie trwania meczu tak i Ty możesz dokonywać roszad w czasie trwania kolejki!
 13. Każdy gracz dysponuje dwoma darmowymi transferami na daną kolejkę (nie dotyczy to kolejki, w której drużyna dołączyła do gry, kiedy to można dokonać dowolną liczbę darmowych transferów).
  Niewykorzystane darmowe transfery kumulują się. W innych menadżerach niewykorzystane darmowe transfery przepadają.
  Za transfer uznaje się jedynie kupno nowego zawodnika, to znaczy takiego, który nie był w składzie drużyny w poprzedniej kolejce. Na przykład, jeśli drużyna w 1. kolejce liczyła 17 graczy a gracz w drugiej kolejce sprzedał dwóch graczy nie kupując żadnego, to taka sprzedaż nie liczy się jako 2 transfery.
  W przypadku pełnego wykorzystania darmowych transferów, każdy kolejny transfer w danej kolejce jest obarczony prowizją w wysokości 4 punktów, które odejmowane są od dotychczasowego dorobku drużyny.
 14. W czasie trwania gry, każda drużyna, która przekroczy przez zadane przez organizatora trzy progi punktowe, może liczyć na dodatkowe pieniądze od sponsora.
  Każda drużyna może otrzymać maksymalnie dodatkowe 3,0 miliona euro (1000 tysięcy euro przy przekroczeniu każdego progu punktowego).
  Pieniądze od sponsora przyznawane w jednym podejściu obliczane są jako 8% wyjściowego budżetu drużyny i zaokrąglane w górę do pierwszego miejsca po przecinku. Sposób obliczania budżetu podany jest w jednym z wcześniejszych punktów.
  Progi punktowe to: 90, 150 oraz 210 punktów. Sponsorzy są całkowicie za darmo a otrzymanie od nich pieniędzy zależy tylko i wyłącznie od tego jak dobrze prezentuje się Twoja drużyna!
 15. Wartość zawodników ustalana jest za stroną Transfermarkt.pl. W przypadku braku wyceny na rzeczonej stronie, decyzję o wartości zawodnika podejmuje organizator.
 16. Każdy menadżer jest obowiązany wybrać kapitana na daną kolejkę a następnie ustalić listę priorytetową jego zastępców. Tym samym podwójne punkty nigdy nie przepadną!
  W innych wirtualnych menadżerach wprowadzono co prawda zastępcę kapitana, ale gdy ani kapitan ani jego zastępca nie zagrają to nikt z drużyny nie zdobędzie podwójnych punktów.
  W poprzednich sezonach miały często miejsce sytuacje, szczególnie w klubach grających w europejskich pucharach, gdy w drużynach nie zagrał ani kapitan ani jego zastępca.
 17. W Xtra-klasie zakładamy, że zawodnik jest odpowiedzialny za stratę bramki tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywał na boisku.
  Reguła 60 minut, która obowiązuje w innych menadżerach nie ma nic wspólnego z logiką i zdrowym rozsądkiem. Obrońca może zagrać doskonały mecz, zejść z boiska na przykład w 62. minucie przy stanie 0-0 a jego drużyna po tym fakcie zainkasować trzy bramki od przeciwników. Czy zawodnik, którego już nie było na boisku, powinien dostawać ujemne punkty, czy też tracić bonus za brak straconej w takim wypadku? W Xtra-klasie nie traci!
 18. Reguła 60 minut obowiązuje tylko w przypadku przyznawania bonusów za brak straconej bramki dla bramkarza, obrońcy oraz pomocnika oraz w przypadku bonusu ofensywnego dla pomocnika i napastnika.
  Aby uzyskać tego typu dodatkowe punkty, zawodnik musi przebywać na boisku minimum 60 minut.
 19. Kasus Frączczaka, Bereszyńskiego… co zrobić, gdy okaże się, że zawodnik zgłoszony przed sezonem jako obrońca, gra w klubie jako napastnik (Frączczak)?
  W innych menadżerach piłkarskich obowiązuje zasada „jeden zawodnik - jedna i tylko jedna pozycja” a potem tłumaczą się, że nie mogą zmienić, bo zepsują innym graczom drużyny.
  W Xtra-klasie żaden problem! W specjalnych wypadkach zawodnik będzie miał przypisywaną dodatkową pozycję, gdyż realizacja techniczna gry na to pozwala. Tym samym, gdy pojawi się nowy „Frączczak” zostanie mu przypisana dodatkowa pozycja. To Ty jako gracz będziesz mógł zdecydować, czy chcesz go mieć w drużynie jako napastnik czy jako obrońca!
 20. Co się dzieje z ujemnymi punktami za żółtą kartkę, jeśli zawodnik dostał ją będąc na ławce rezerwowych a w meczu nie zagrał ani sekundy? W takim wypadku postępujemy zgodnie z logiką.
  • Jeśli zawodnik jest u Ciebe w podstawowym składzie to ujemny punkt zawsze będzie liczony. Oczywiście zawodnik ten może być cały czas zastąpiony zawodnikiem rezerwowym, który jest wyznaczony na tę samą pozycję. Suma punktów wynosi wtedy -1 (za żółtą kartkę) plus punkty, które zdobył zawodnik rezerwowy.
  • Jeśli zawodnik jest u Ciebie na ławce i zastępuje gracza z tej samej pozycji z podstawowego składu, to punkt ujemny za żółtą kartkę wlicza się do dorobku drużyny.
  Taka sama zasada obowiązuje w przypadku czerwonej kartki dla zawodnika z ławki rezerwowych.
 21. Anulowanie żółtych i czerwonych kartek przez Komisję Ligi; Żółte oraz czerwone kartki anulowane przez Komisję Ligi będą także anulowane w grze.
  Uwaga! Redukcja bądź anulowanie kary zawieszenia na kolejne mecze nie jest równoznaczna z anulowaniem czerwonej kartki! Tak samo, gdy Komisja zawiesi piłkarza po meczu na podstawie zapisu wideo, nie jest to równoznaczne z przyznaniem piłkarzowi czerwonej kartki!
 22. Przyznanie walkowera; W przypadku, gdy zostaje przyznany walkower, postępujemy zgodnie z następującymi zasadami.
  • Jeśli mecz zostaje zweryfikowany na walkower a trwał co najmniej 60 minut, to mecz uznany jest za odbyty i obowiązuje punktacja z danego meczu
  • Jeśli mecz zostaje zweryfikowany na walkower a trwał mniej niż 60 minut, to jako wynik uznawany jest walkower a punkty są przyznawane według tabeli punktacji osiągnięć. Oczywiście brak jest w takim wypadku przypisania bramek a tym bardziej asyst zawodnikom, ponieważ niemożliwe jest tego ustalenie.
  • Jeśli mecz zostaje zweryfikowany na walkower a nieznane były składy obu drużyn, to obowiązują składy drużyn z poprzedniej kolejki.
   Nieistotne jest w tym przypadku, czy zawodnik złapał w poprzedniej kolejce kontuzję, która wyklucza go z gry w kolejce, w której przyznano walkower.
   To samo dotyczy też kary pauzy za czerwoną kartkę bądź każdą czwartą, ósmą, dwunastą, etc. żółtą kartkę. Oczywiście brak jest także w takim wypadku przypisania bramek a tym bardziej asyst zawodnikom, ponieważ niemożliwe jest tego ustalenie.
 23. Przy ustalaniu punktacji brane są wyniki prezentowane na oficjalnej stronie Ekstraklasy S.A. Relacje innych portali interesują nas tyle co zeszłoroczny śnieg i nie mają żadnego wpływu na ustalanie punktacji.
  Na przykład, jeśli strona ekstraklasa.org podaje, że bramka była bramką samobójczą a pozostałe portale, że strzelił ją zawodnik drużyny przeciwnej, to bramka jest bramką samobójczą.
  Jedynym źródłem prawdy są wyniki prezentowane na oficjalnej stronie Ekstraklasy S.A.
 24. Przy ustalaniu asyst jedynym źródłem prawdy są statystyki prezentowane na stronie Ekstraklasa.org.
 25. Oznaczenia kontuzji zawodników ustalane są za raportem Przeglądu Sportowego ukazującym się zazwyczaj w dzień rozpoczęcia kolejki.
 26. Punktacja za poszczególne osiągnięcia przedstawia się następująco.
  Bramkarz Obrońca Pomocnik Napastnik
  Bramka zdobyta przez zawodnika 8 6 5 4
  Asysta zawodnika 6 4 3 3
  Wyjście w podstawowym składzie 2 2 2 2
  Wejście z ławki rezerwowych 1 1 1 1
  Bonus za „zero z tyłu” 3 3 1 0
  Bonus ofensywny dla pomocnika i napastnika
  za 4 lub więcej strzelonych przez klub w danym meczu bramek
  0 0 1 1
  Bonus za wygraną klubu w meczu 1 1 1 1
  Obroniony rzut karny 4 4 4 4
  Wywalczony rzut karny (nie dotyczy zagrania ręką w polu karnym) 2 2 2 2
  Spowodowanie rzutu karnego -2 -2 -2 -2
  Niewykorzystanie rzutu karnego -3 -3 -3 -3
  Żółta kartka -1 -1 -1 -1
  Bezpośrednia czerwona kartka -3 -3 -3 -3
  Każda druga i kolejna stracona bramka -1 -1 0 0
  Bramka samobójcza -2 -2 -2 -2